Skočiť na hlavný obsah

Voľné témy záverečných prác

Voľné témy záverečných prác

 

doc. JUDr. Peter Varga, PhD.

Diplomové práce

  1. Právna kvalifikácia HIV v judikatúre európskych súdov

(Legal qualification of HIV in case law of European courts)

Téma sa zaoberá postavením osôb s vírusom HIV a právnou kvalifikáciou ich postavenia v judikatúre európskych súdov - ESĽP a SD EÚ. Téma je pomerne široko zameraná, umožňuje zohľadniť pracovnoprávne aspekty, prístup k zdravotnej starostlivosti a pod.

  1. Verejnoprávne a súkromnoprávne vymáhanie súťažného práva

(Public and private enforcement of competition law)

Téma z oblasti súťažného práva EÚ sa týka spracovania právnych následkov porušenia pravidiel na ochranu hospodárskej súťaže. Pri spracovaní je potrebné komparovať povahu súkromnoprávnych následkov porušenia s verejnoprávnymi následkami porušenia súťažných pravidiel EÚ.

  1. Zákaz diskriminácie na základe sexuálnej orientácie v práve EÚ

(Prohibition of discrimination based on sexual orientation in EU law)

Téma z oblasti antidiskriminačného práva je zameraná na zakázaný dôvod diskriminácie, ktorým je sexuálna orientácia osoby. V práci je potrebné definovať pojem sexuálna orientácia, zhodnotiť právny stav v EÚ a v SR a následne aplikovať právny stav na konkrétne oblasti, v ktorých sa zákaz diskriminácie uplatňuje.

 

Mgr. Martin Bulla, PhD.

Diplomové práce

  1. Medzinárodné právo súkromné ako nástroj spoločenskej zodpovednosti firiem

(Private International Law as a Tool of Corporate Social Responsibility)

Predmetom diplomovej práce je analýza možnosti využitia platných právnych nástrojov medzinárodného práva súkromného na účely presadzovania princípov spoločenskej zodpovednosti firiem (CSR). Diplomant/ka má možnosť rozobrať existujúcu judikatúru, napr. známy príklad Shell Nigeria, predstaviť právne úpravy vybraných krajín, ako napr. americký Alien Tort Statute, či  pripravovaný právny nástroj EÚ o náležitej starostlivosti podnikov a zodpovednosti podnikov. Primárne by však práca mala byť zameraná na kritickú analýzu právnych nástrojov medzinárodného práva súkromného EÚ (predovšetkým nariadenia Brusel I bis a Rím II) v kontexte zadanej témy.

  1. Medzinárodná súdna právomoc v zmluvných veciach podľa nariadenia Brusel I bis 

(International Jurisdiction in Contractual Matters under Brussels I bis Regulation)

Predmetom diplomovej práce je analýza pravidiel osobitnej (alternatívnej) právomoci podľa článku 7 bod 1 nariadenia Brusel I bis. Primárne prostredníctvom rozboru judikatúry Súdneho dvora EÚ diplomant/ka rozoberie rozdiely medzi pravidlami podľa písm. a) a písm. b), najmä z hľadiska spôsobu výkladu pojmov a pravidiel právomoci, využívaných v dotknutých ustanoveniach a spôsobu ich aplikácie.

  1. Digitalizácia a medzinárodné právo súkromné

(Digitalisation and Private International Law)  

Predmetom diplomovej práce je analýza dopadov digitalizácie na sféru medzinárodného práva súkromného a jeho prameňov. Študent/ka by sa mal/a primárne zaoberať vhodnosťou súčasne používaných hraničných určovateľov a pravidiel právomoci vo vzťahu k právnym vzťahom, ktoré sa uskutočňujú prostredníctvom internetu. Diplomant/ka podrobí právny stav de lege lata kritickej analýze a sformuluje východiská de lege ferenda.

  1. Revízia nariadení EÚ v oblasti justičnej spolupráce v civilných veciach

(Revision of EU Regulations on Judicial Cooperation in Civil Matters

Predmetom diplomovej práce je analýza zmien, ktoré boli zavedené prijatím nariadení  2020/1784 a  2020/1783, ktoré s účinnosťou od 1. júla 2022 nahrádzajú nariadenie 1393/2007 a nariadenie 1206/2001. V diplomovej prácu študent/ka preskúma, zdôvodní a kriticky zhodnotí zmeny, ku ktorým došlo v právnej úprave.

 

JUDr. Daniel Bednár, PhD.

Diplomové práce

  1. Útoky na civilnú infraštruktúru v súčasných ozbrojených konfliktoch z perspektívy medzinárodného humanitárneho práva

(Attacks on civilian infrastructure during recent armed conflicts from the international humanitarian law perspective)

Cieľom diplomovej práce je dať odpoveď na otázku, že či sú útoky na civilnú infraštruktúru v súlade s medzinárodným humanitárnym právom a za akých podmienok. V prípade porušenia záväzkov prichádza do úvahy zodpovednosť štátu za protiprávne konanie a vyvodenie trestnej zodpovednosti jednotlivca za vojnové zločiny.  

  1. Medzinárodná zmluva ako nástroj medzinárodnej bezpečnosti

(International agreement as a tool of international security)

Cieľom diplomovej práce je poskytnúť odpoveď na výskumnú otázku, že či sú zmluvné záväzky v oblasti medzinárodnej bezpečnosti efektívne vynútiteľné prostriedkami platného medzinárodného práva. Základnými zdrojmi sú najvýznamnejšie multilaterálne dohovory v predmetnej oblasti a judikatúra medzinárodných súdnych orgánov.

 

JUDr. Mag. iur. Viktória Bednár Marková, PhD.

Diplomová práca

  1. Levee en masse v recentných ozbrojených konfliktoch

(Levee en masse in the recent armed conflicts)

Cieľom práce je poskytnutie odpovede na primárnu výskumnú otázku, či je možné identifikovať v súčasných ozbrojených konfliktoch prípady levee en masse. Z metód výskumu sa od študenta očakáva využitie predovšetkým analýzy a komparácie recentných ozbrojených konfliktov a následná identifikácia statusu jednotlivcov v nich participujúcich.

 

Mgr. Ivan Novotný, PhD.

Diplomová práca

  1. Legalita unilaterálnych sankcií

(Legality of unilateral sanctions)

Cieľom práce je preskúmať a vyhodnotiť súlad čoraz rozšírenejších sankcií prijímaných mimo rámca OSN s medzinárodným právom. Predmetom výskumu budú najmä sankcie prijímané Európskou úniou vo vzťahu k subjektom Ruskej federácie v nadväznosti na ruskú anexiu Krymu a ruskú agresiu na Ukrajine a taktiež sankcie prijímané USA a Spojeným kráľovstvom vo vzťahu k Ruskej federácii, ale aj Iránu, Afganistanu či iným štátom. Hlavné skúmané aspekty budú extrateritorialita sankcií, proporcionalita a ich právna povaha, ale aj príčiny ich častého využívania a úvahy o zmysle sankcii v rámci OSN, ktoré nie je možné politicky presadiť.