Vážené študentky, vážení študenti,
voľné témy si môžete zvoliť cez MAIS od decembra.
prof. JUDr. Tomáš Gábriš, PhD. LLM. MA (tomas.gabris [at] truni.sk)
Bakalárske práce:
1) Doktrinálne argumenty v rozhodnutiach Ústavného súdu Slovenskej republiky (Doctrinal arguments in the decisions of the Constitutional court of the Slovak Republic) OBSADENÁ: Monika Ivančíková
Anotácia: Práca má za cieľ preskúmať súdnu prax Ústavného súdu SR z pohľadu využívania argumentov pochádzajúcich z doktrinálnych diel (komentárov, monografií, článkov). Po identifikovaní jednotlivých príkladov v praxi Ústavného súdu za sledované obdobie študent rozlíši mieru a spôsoby využívania týchto argumentov v tvrdeniach účastníkov konania, a na druhej strane v samotnom odôvodnení súdneho rozhodnutia zo strany sudcov. Výsledkom bude kategorizácia jednotlivých typov doktrinálnej argumentácie.
2) Neznámi vlastníci: Historické východiská súčasného právneho stavu (Unknown owners: Historical pathways to the current legal situation) OBSADENÁ: Tatiana Hutyrová
Anotácia: Práca bude analyzovať súčasný stav neznámych, resp. nezistených vlastníkov pôdy, a implikácie, ktoré z toho vyplývajú pre súdnu prax a vzťahy s vlastníkmi budov. Osobitne bude venovaná pozornosť historickým koreňom súčasného stavu.
3) Námietky v súdnom konaní (Objections in the litigation trial) OBSADENÁ: Jozef Korec
Anotácia: Na základe zahraničnej literatúry práca rozpracuje základné druhy námietok využívaných v súdnych konaniach. Základným východiskom bude komparácia štandardov akceptovaných v Slovenskej republike so štandardmi akceptovanými v štátoch common law.
4) Kladenie otázok v právnoaplikačnej praxi (Questioning in the process of application of law) OBSADENÁ: Mário Filip
Anotácia: Práca má za cieľ rozlíšiť prípustné a neprípustné typy otázok kladených v súdnom konaní, resp. v konaní orgánov činných v trestnom konaní. Základným východiskom bude komparácia štandardov akceptovaných v Slovenskej republike so štandardmi akceptovanými v štátoch common law.
5) Psychológia vedenia súdneho sporu (Psychology of litigation) OBSADENÁ: Lucia Jamborová
Anotácia: Na základe zahraničnej literatúry práca rozpracuje základné psychologické aspekty vedenia súdneho sporu – optimistické očakávania žalobcov, problém reálneho odhadnutia šancí na úspech, ako aj trvácnosť pamäťových stôp svedkov.
6) Vývoj právnej úpravy legislatívneho procesu v Československu (Evolution of the regulation of legislative procedure in Czechoslovakia) OBSADENÁ: Ondrej Kobyda
Anotácia: Práca predstaví premeny zákonnej a podzákonnej úpravy legislatívneho procesu v rokoch 1918-1989 na celorepublikovej úrovni, ako aj na úrovni slovenských zákonodarných orgánov.
7) Čarodejníctvo ako „ženský“ zločin? (Witchcraft as a crime of females?) OBSADENÁ: Katarína Majzelová
Anotácia: Práca pristúpi k procesom s čarodejnicami z pohľadu moderných prístupov rodových štúdií, aby identifikovala, do akej miery bolo hon na čarodejnice a jeho ukončenie na našom území podmienený mužsko-ženskými stereotypmi.
Diplomové práce:
1) Slovenské spolky v USA a ich činnosť v rokoch 1938-1968: Právnohistorická analýza (Slovak associations in the USA and their activities in the years 1938-1968: Legal history analysis) OBSADENÁ: Alexandra Schmidtová
Anotácia: Diplomová práca má za cieľ predstaviť právny status a právny rámec činnosti krajanských spolkov amerických Slovákov. Osobitná pozornosť bude venovaná reflexii ústavnoprávneho vývoja na území Slovenska a Československa v rokoch 1938-1968 v zámorskej krajanskej tlači.
2) Hospodárska arbitráž (Economic Arbitration) OBSADENÁ: Daniela Vasiľková
Anotácia: Diplomová práca predstaví osobitný spôsob riešenia sporov v socialistickom Československu s dôrazom na princípy tohto konania a na porovnanie s riešením sporov podľa občianskeho procesného práva.
doc. JUDr. Miriam Laclavíková, PhD. (miriam.laclavikova [at] truni.sk)
Bakalárske práce:
1) Osvojenie a jeho premeny po roku 1948 - normatívna úprava a problémy riešené súdnou praxou (Adoption and changes in the regulation of adoption after 1948 - normative regulation and problems solved by judicial practice) - OBSADENÁ: Lacková Natália
Anotácia: Bakalárska práca vyhodnotí v rámci právno-historického vývoja premeny inštitútu osvojenia na báze právnej úpravy. Osobitne sa zameria na súdnu prax a pokúsi sa identifikovať základné problémy riešené v právnej vede a právnej praxi.
2) Zákonné majetkové spoločenstvo - normatívna úprava a problémy riešené súdnou praxou (Legal community of property of spouses (normative regulation and problems solved by judicial practice) VOĽNÁ
Anotácia: Bakalárska práca predstaví v rámci právno-historického vývoja nové usporiadanie majetkových vzťahov medzi manželmi, ktoré priniesol zákon o rodinnom práve z roku 1949. Osobitne sa zameria na súdnu prax a pokúsi sa identifikovať základné problémy riešené v právnej vede a právnej praxi.
3) Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov - normatívna úprava a problémy riešené súdnou praxou v období socializmu (Tenancy by the entirety - normative regulation and problems solved by judicial practice) OBSADENÁ: Ďurovič Patrik
Anotácia: Bakalárska práca predstaví v rámci právno-historického vývoja nové usporiadanie majetkových vzťahov medzi manželmi v podobe inštitútu bezpodielového spoluvlastníctva manželov, ktoré priniesol Občiansky zákonník z roku 1964. Osobitne sa zameria na súdnu prax a pokúsi sa identifikovať základné problémy riešené v právnej vede a právnej praxi.
4) Vyživovacia povinnosť rodičov k deťom - normatívna úprava a problémy riešené súdnou praxou v období ľudovej demokracie (Maintenance obligation of parents to children - normative regulation and problems solved by judicial practice in the period of people´s democracy) VOĽNÁ
Anotácia: Bakalárska práca predstaví v rámci právno-historického vývoja novú úpravu vyživovacej povinnosti rodičov k deťom, ktorú priniesol zákon o rodinnom práve z roku 1949. Osobitne sa zameria na súdnu prax a pokúsi sa identifikovať základné problémy riešené v právnej vede a právnej praxi.
5) Vyživovacia povinnosť rodičov k deťom - normatívna úprava a problémy riešené súdnou praxou v období socializmu
(Maintenance obligation of parents towards children - normative regulation and problems solved by judicial practice during the socialist period) OBSADENÁ: Rozvadská Emma
Anotácia: Bakalárska práca predstaví v rámci právno-historického vývoja novú úpravu vyživovacej povinnosti rodičov k deťom, ktorú priniesol zákon o rodine z roku 1963. Osobitne sa zameria na súdnu prax a pokúsi sa identifikovať základné problémy riešené v právnej vede a právnej praxi.
6) Príspevok na úhradu potrieb / príspevok na výživu rozvedeného manžela - normatívna úprava a problémy riešené súdnou praxou v období rokov 1948 –1989 (Allowance for the payment of needs/allowance for maintenance of a divorced spouse - normative regulation and problems solved by judicial practice in the period 1948-1989) VOĽNÁ
Anotácia: Bakalárska práca vyhodnotí v rámci právno-historického vývoja premeny inštitútu úhrady osobných potrieb a následne príspevku na výživu rozvedeného manžela na báze právnej úpravy. Osobitne sa zameria na súdnu prax a pokúsi sa identifikovať základné problémy riešené v právnej vede a právnej praxi.
7) Rozvod manželstva - normatívna úprava a problémy riešené súdnou praxou v období socializmu (Divorce - normative regulation and problems solved by court practice in the period of socialism) OBSADENÁ: Kuníková Veronika
Anotácia: Bakalárska práca predstaví v rámci právno-historického vývoja novú právnu úpravu rozvodu manželstva, ktorú priniesol zákon o rodine z roku 1963. Osobitne sa zameria na súdnu prax a pokúsi sa identifikovať základné problémy riešené v právnej vede a právnej praxi.
Diplomová práca:
1) Koncept rodičovskej moci a jeho premeny v období ľudovej demokracie a socializmu - normatívna úprava a problémy riešené súdnou praxou (The concept of parental power and changes in the regulation of parental power in the period of people´s democracy and socialism - normative regulation and problems solved by judicial practice) OBSADENÁ: Smolák Miloš
Anotácia: Diplomová práca vyhodnotí v rámci právno-historického vývoja premeny konceptu rodičovskej moci / práv a povinností rodičov k deťom na báze právnej úpravy obdobia ľudovej demokracie a socializmu. Osobitne sa zameria na súdnu prax a pokúsi sa
identifikovať základné problémy riešené v právnej vede a právnej praxi. Sústredí sa aj na prienik ideológie do rodičovskej moci / práv a povinností k rodičom k deťom v totalitnom štáte.
doc. JUDr. Peter Vyšný, PhD. Ph.D. (peter.vysny [at] truni.sk)
Bakalárske práce:
1) Nacistické rasové zákonodarstvo (Nazi racial legislation) OBSADENÁ: Viktória Behrová
Anotácia: Bakalárska práca bude analyzovať podstatný obsah nacistického rasového zákonodarstva z hľadiska jeho ideových a pseudovedeckých východísk, ako aj cieľov, ktoré sa ním mali dosiahnuť.
2) Dedenie zo závetu v rímskom práve (Testamentary succession in Roman law) OBSADENÁ: Ľubomír Fidler
Anotácia: Bakalárska práca bude analyzovať dedenie zo závetu v rímskom práve, pričom osobitnú pozornosť bude venovať určitým problémom spojeným s týmto druhom dedenia a ich riešeniam rímskymi právnikmi.
3) Znovuzjednotenie Nemecka – právne aspekty (Reunification of Germany – legal aspects) OBSADENÁ: Angelika Gardoňová
Anotácia: Bakalárska bude analyzovať proces zjednotenia Nemeckej spolkovej republiky a Nemeckej demokratickej republiky v kontexte medzinárodného a vnútroštátneho práva.
4) Vlastnícke právo v rímskom a súčasnom práve (Property rights in Roman and contemporary law) OBSADENÁ: Denis Kľačanský
Anotácia: Bakalárska práca systematicky porovná rímske a súčasné vlastnícke právo, pričom osobitne preskúma ich efektivitu.
5) Americký federalizmus (U. S. Federalism) OBSADENÁ: Oliver Kravárik
Anotácia: Bakalárska práca bude analyzovať vybrané historicko-právne problémy spojené s americkým federalizmom.
6) Vývoj volebného práva v Spojených štátoch amerických (The evolution of suffrage in the USA) OBSADENÁ: Natália Kučiaková
Anotácia: Bakalárska práca bude analyzovať vývoj volebného práva v Spojených štátoch amerických, a to nielen na federálnej úrovni, ale aj na úrovni niektorých štátov USA.
7) Princípy súčasného francúzskeho tresného práva (Principles of contemporary French criminal law) OBSADENÁ: Matúš Lantaj
Anotácia: Bakalárska práca preskúma princípy súčasného francúzskeho trestného práva (hmotného i procesného), pričom osobitnú pozornosť bude venovať ich historickým východiskám a ideovým kontextom.
8) Úrady v athénskej demokracii (Officials in the Athenian democracy) OBSADENÁ: Adam Orlinský
Anotácia: Bakalárska práca bude analyzovať spôsob obsadzovania, kompetencie a vzájomné vzťahy hlavných athénskych úradov, pričom tiež preskúma, do akej miery bol celkový charakter týchto úradov v súlade s podstatnými znakmi athénskej demokracie.
9) Otroctvo v starovekom Ríme (Ancient Roman Slavery) OBSADENÁ: Nikola Rexová
Anotácia: Bakalárska práca preskúma postavenie otrokov v starovekej rímskej spoločnosti a pokúsi sa vysvetliť postupné zmeny v dobovom nazeraní na otroctvo.
10) Nacistické trestné právo (Nazi criminal law) OBSADENÁ: Nikola Vargová
Anotácia: Bakalárska práca bude analyzovať podstatný obsah nacistického trestného práva (hmotného i procesného) a pokúsi sa identifikovať a kontextualizovať nacistické deformácie prednacistického nemeckého trestného práva (hmotného i procesného).
1) Špeciálne zákony o olympijských hrách (Special Legislation on Olympic Games) - VOĽNÁ
Anotácia: Práca bude analyzovať osobitné právne predpisy, ktoré prijímajú zákonodarné orgány hostiteľských štátov olympijských hier. Študent porovná a analyzuje legislatívu prijatú za posledné letné a zimné olympijské hry.
2) Riešenie sporov v športe - medzi súdnym a mimosúdnym konaním (Dispute Resolution in Sports - Between Judicial and Extra-judicial proceedings) - VOĽNÁ
Anotácia: Práca predstaví špecifiká mimosúdneho riešenia sporov v športe v podmienkach Slovenskej republiky v porovnaní so súdnym riešením sporov.
1) Vývoj evidencie práv k nehnuteľnostiam (Development of registration of rights to real estate) VOĽNÁ
Anotácia: Téma sa venuje vývoju a evidovaniu vlastníckeho práva k nehnuteľnostiam, s aspektom na vývoj evidencie v pozemkových knihách a katastrálnych operátoch. Téma predpokladá spracovanie problematiky evidencie práv k nehnuteľnostiam s použitím právnych predpisov v historickom vývoji (pozemkovoknižné vložky, historický vývoj registrov nehnuteľností, katastrálne zákony...) Autor práce si môže zvoliť po konzultácii so školiteľom časové obdobie spracovania danej problematiky.
2) Vývoj notárskej samosprávy (Development of notary self-government) VOĽNÁ
Anotácia: Téma sa venuje historicko - právnemu vývoju notárskej samosprávy, jej regulácie a zásahom (dozoru) zo strany štátu ako špecifickej právnej činnosti vykonávanej v rámci slobodného povolania. V práci je možné analyzovať vývoj samosprávy notárstva ako
slobodného povolania, pokusy o zoštátnenie (znárodnenie) notárstva po roku 1949, resp. po roku 1951, až po obnovenie notárstva ako slobodného povolania. Autor práce si môže zvoliť po konzultácii so školiteľom časové obdobie spracovania danej problematiky.
3) Unifikácia československého občianskeho v rokoch 1918 – 1939 (Unification of Czechoslovak civil law in 1918-1939) VOĽNÁ
Anotácia: Práca analyzuje pokusy o unifikáciu občianskeho práva v Československej republike, dopad recepčnej normy na vývoj práva a spôsoby riešenia zjednotenia právnej úpravy v tejto oblasti, resp. jej výsledky.
JUDr. Monika Martišková, PhD., LL.M (nika.martiskova [at] gmail.com)
Bakalárske práce:
1) Vývin trestného práva na území Slovenskej republiky v rokoch 1948-1960 (Development of criminal law on the territory of present-day Slovakia between 1948 and 1960) OBSADENÁ: Noel Elkrief
Anotácia: Cieľom práce je zistiť vplyv komunistickej diktatúry proletariátu na oblasť trestného práva hmotného a procesného v období vtedajšej Československej republiky, s dôrazom na územie Slovenskej republiky. Práca popisuje proces a vznik myšlienok boja proti triednym nepriateľom od prijatia zákona č. 231/1948 Zb. na ochranu ľudovodemokratickej republiky, cez Trestný zákon č. 86/1950 Zb. Autor skúma neprimeranosť, nespravodlivosť a hrubosť trestania, ktoré popieralo základné ľudské práva a základné princípy demokratického a právneho štátu. S prihliadnutím na Trestný poriadok č. 87/1950 Zb. sa autor sústredí na vtedajšie praktiky voči politickým nepriateľom, ktoré vyvrcholili v tzv. „monsterprocesoch“. Spomenuté budú aj novelizácie Trestného zákona a Trestného poriadku, ktorými došlo k miernej humanizácii trestov a zavedeniu niektorých nových princípov trestného konania. Hlavným cieľom je poukázať na mocenské praktiky komunistickej vlády a jej mylné predstavy o úprave a skorigovaní života jednotlivcov v prospech spoločnosti, ktoré ochromili právny poriadok v oblasti trestného práva na viac ako dve desaťročia.
2) Porovnanie okolností, za ktorých vznikli Magna Charta Libertatum a Zlatá Bula Ondreja II. a dopadov na anglickú a uhorskú šľachtu so zameraním na nimi vzniknuté práva a povinnosti (Comparison of the circumstances in which Magna Carta Libertatum and the Golden Bull of Ondrej II were created and their impact on the English and Hungarian nobility, focusing on the rights and obligations that emerged from them) OBSADENÁ: Andrej Ďurdina
Anotácia: Práca sa zameriava na porovnanie dvoch dokumentov, ktoré vznikli veľmi krátko po sebe, ako reakcia na veľmi podobnú spoločenskú situáciu v krajinách ich pôvodu. Ich vytvorenie bolo pokusom o upokojenie šľachtického stavu, z rozčarovania ohľadom kráľovskej politiky. Autor sa bude zaoberať analýzou vybraných článkov a efektom na svojich recipientov. Uvedie tiež, ako boli dokumenty skutočne realizované a rešpektované, ako zo strany kráľa, tak i zo strany šľachty.
3) Supremačný akt - rozvod kráľa alebo rozchod anglikánskej cirkvi s katolíckou? (Act of Supremacy – King’s divorce or the separation of the Church of England from Rome?) OBSADENÁ: Dagmar Brziaková
Anotácia: Zákon o nadvláde (orig. Act of supremacy) bol prijatý v 16. storočí a ustanovil anglického panovníka za hlavu anglikánskej cirkvi. Práca skúma historický kontext, v ktorom tento zákon vznikol, vrátane politických a náboženských faktorov, ktoré viedli k jeho prijatiu. Zameriava sa na náboženské reformy v Anglicku a vplyv samotného zákona na politické vzťahy v krajine. Cieľom práce je poskytnúť komplexný pohľad na význam tohto právneho aktu a jeho dlhodobé dôsledky pre anglikánsku cirkev a spoločnosť ako celok, a v neposlednom rade na jeho vplyv na formovanie moderného štátu.
4) Úloha súdnych systémov v období totalitarizmu: Analýza konceptu silného a slabého sudcu v historických kontextoch a jeho vplyv na súčasnosť (The role of judicial systems in the times of totalitarianism: An analysis of the concept of the strong and weak judge in historical contexts and its impact on the present) OBSADENÁ: Michaela Magulová
Anotácia: Práca sa zaoberá analýzou spôsobu, akým autoritárske režimy manipulovali s právom a súdnym systémom, pričom sa zameriava na koncept silného a slabého sudcu. Prostredníctvom skúmania historických kontextov a prípadových štúdií z rôznych krajín odhaľuje, ako sudcovia čelili politickým tlakom a akú úlohu zohrávali pri ochrane práv občanov. Práca hodnotí vplyv týchto historických skúseností na súčasné právne systémy a zdôrazňuje význam nezávislosti súdov v demokratických spoločnostiach. Jej cieľom je poskytnúť hlbší pohľad na vzťah medzi mocou a justíciou a na výzvy, ktorým dnešné súdnictvo čelí.
5) Cesta k rovnoprávnosti žien v prvej polovici 20. storočia s prihliadnutím na osobnosť Amélie Eerhartovej (The path to women’s equality in the first half of the 20th century, with special focus on Amelia Eerhart) OBSADENÁ: Lara Michaela Moravská
Anotácia: Práca sa bude zaoberať konceptom rovnoprávnosti žien v prvej polovici 20. storočia, pričom bude klásť dôraz na vplyv Američanky Amelie Earhartovej na legislatívne a spoločenské zmeny v oblasti práv žien a postupnej realizácie rovnoprávnosti v spoločnosti. Práca bude analyzovať kľúčové právne reformy, ktoré prispeli k zmene postavenia žien, vrátane priznávania volebného práva, zlepšenia pracovných podmienok a zabezpečenia prístupu ku vzdelaniu, pričom osobitnú pozornosť venuje významnej svetovej priekopníčke v leteckom priemysle, Amelii Earhartovej, ktorá svojimi úspechmi v oblasti letectva prekonala tradičné rodové normy a stereotypy. Cieľom tejto práce je poskytnúť pohľad na právne a spoločenské faktory, ktoré ovplyvnili postavenie žien v prvej polovici 20. storočia, a ukázať, ako úspechy a verejné pôsobenie osobností ako bola Amelia Earhartová posilnili verejnú podporu pre legislatívne zmeny v prospech rodovej rovnosti.
JUDr. Ján Sombati, PhD. (jsombati [at] gmail.com)
Bakalárske práce:
JUDr. Jozef Greguš PhD. LL.M (jozefingregus [at] gmail.com)
Bakalárske práce:
1) Športové právo ako samostatné právne odvetvie (Sports law as a separate legal branch) OBSADENÁ: Jozef Štoffa
Anotácia: Cieľom tejto bakalárskej práce bude analýza športového práva ako samostatného právneho odvetvia. Autor bakalárskej práce v úvode poukáže na vzájomný vzťah športu a práva, pričom sa bude zaoberať overením základnej hypotézy, či športové právo predstavuje samostatné právne odvetvie. V rámci bakalárskej práce sa autor bude zaoberať aj prameňmi športového práva s dôrazom na športové normy, zásadami športového práva a vzájomným vzťahom športového práva s inými právnymi odvetviami. V záverečnej časti bakalárskej práce autor predstaví návrhy de lege ferenda, ktoré bude možné považovať za inšpiratívne.
2) Vzájomný vzťah športu a práva (The mutual relationship between sport and law) OBSADENÁ: Peter Pindeš
Anotácia: Cieľom tejto bakalárskej práce bude analýza vzájomného vzťahu športu a práva pri vybraných právnych inštitútoch. Autor bakalárskej práce v úvode poukáže na vzájomný vzťah športu a práva, pričom poukáže na vzájomný vzťah športového práva s inými právnymi odvetviami. Ďalej sa autor zameria na vybrané aspekty a právne inštitúty športového práva ako napríklad právny status profesionálnych športovcov, tvorbu a koncipovanie ich profesionálnych zmlúv, vybrané práva a povinnosti profesionálnych športovcov a rozhodovanie sporov v športoch. V záverečnej časti sa môže autor venovať výhodám a problematickým právnym aspektom e-športov. V záverečnej časti bakalárskej práce autor predstaví návrhy de lege ferenda, ktoré bude možné považovať za inšpiratívne.
3) Digitalizácia športu a práva (Digitalization of sport and law) VOĽNÁ
Anotácia: Cieľom tejto bakalárskej práce bude právna analýza dopadov digitalizácie na vybrané inštitúty športového práva. Autor v bakalárskej práci popíše jednotlivé dopady digitalizácie na právne postavenie profesionálnych e-športovcov, na rozhodovanie sporov v športe, na diskrimináciu, extrémizmus, match fixing a doping v prostredí klasického športu a e-športu. Súčasne sa autor zameria na analýzu aktuálnych výziev športu v digitálnom prostredí, ako prácu pred zobrazovacími jednotkami, pracovný čas
profesionálnych e-športovcov a pod. V záverečnej časti bakalárskej práce autor predstaví návrhy de lege ferenda, ktoré bude možné považovať za inšpiratívne.